Olomoucké parky

By 24. 10. 2018Zajímavá místa

Na své parky je Olomouc náležitě hrdá. Jejich historie sahá do dvacátých let 19. století. Dnes památkově chráněné Bezručovy, Smetanovy a Čechovy sady zabírají plochu 47 hektarů. Rozlehlé zelené plochy v těsné blízkosti centra jsou oblíbeným místem Olomoučanů i turistů a jsou oázou klidu v klokotu rušného města. Můžete tu jen tak bloumat nebo se projet na in-line bruslích.

Smetanovy sady

Hlavním olomouckým parkem vede centrální promenádní Rudolfova alej s úpravnými záhony květin. Sochařská výzdoba, jezírko, fontána, volně se pohybující pávy i stinná zákoutí dotvářejí příjemnou atmosféru zeleného srdce města. Ve skleníkových prostorách jsou k vidění palmy, kaktusy a další tropické a subtropické rostlinstvo. V tomto exotickém prostředí najdete i cizokrajné živočichy. V několika pavilonech se každoročně koná řada akcí, včetně tří etap zahradnické výstavy Flora Olomouc.

Bezručovy sady

Romantický park lemují středověké hradby a Mlýnský náhon. Několika schodišti se odtud dá vyjít do centra města nebo na krásné parkánové zahrady Univerzity Palackého na Petrském návrší. Jihoslovanské mauzoleum bylo postaveno ve dvacátých letech 20. století na paměť Jihoslovanů, kteří zemřeli v olomouckých nemocnicích za 1. světové války. Unikátním zahradním celkem je botanická zahrada a rozárium s oddechovými zónami.

www.flora-ol.cz

Olomouc
Next Post

Author admin

More posts by admin