Víte, co znamenají názvy couralka, šlíšky nebo jesenický sulc? Místní kuchyně nabízejí řadu dobrot a příležitost zažít Moravskou stezku také pomocí chuťových buněk.

Jeseníky byly vždy chudý kraj. Základními surovinami této regionální kuchyně byly tedy tradičně brambory a zelí. Díky rozlehlým lesům, které se rozprostírají po celém kraji, měli lidé blízko k lesním plodům a zvěřině. Velmi oblíbené jsou zde masové knedlíčky v nudlovém těstě, skvělý Frýdeberský salát, omelety nebo houskové polévky. Řada podniků v Jeseníkách nabízí krajové speciality v rámci projektu Ochutnejte Jeseníky.

Kuchyně úrodné Hané zase vychází z místních tradičních produktů. Hanácká syrnica, pivní štrúdl s jablky nebo tvarůžkový mls – to je jen výběr typicky hanáckých specialit, které lze objevit ve vybraných restauracích zapojených do projektu Ochutnejte Hanou. Olomoucké tvarůžky – nejtypičtější z místních dobrot – se objevují snad ve všech chodech od polévky až po dezert. Zoufat ale nemusejí ani ti, kdo zatím nepropadli kouzlu této specifické a velmi aromatické pochoutky. K dispozici je řada jiných specialit, mezi jinými třeba zelná polévka couralka, kachna se zelím a bramborovými knedlíky či šťouchanými brambory nebo palačinky s povidly a mákem.

Šumajstr, šlíšky, ušmúraný regiment, to jsou zase speciality Slovácka. Krajová gastronomie ve spojení svinařstvím je v současné době jedním z největších lákadel Slovácka. Na osobitých rysech zdejší kuchyně se podílí především úrodnost kraje s dostatkem obilí, brambor, ovoce a také vína. Všední kuchyně byla sice prostá, ale provoněná ovocnými knedlíky, patenty (bramborovou plackou s povidly a mákem) nebo buchtami s vydatnou polévkou z fazolí a hrachu. Svátečně bylo prostřeno jedinečnou lukšovou polévkou, pečenou husou s kysaným zelím a bramborovým knedlíkem s místním červeným vínem. Slovácko je ale především krajem vína a vinic, stejně jako pálenek. Ochutnávky místních vín a pálenek nabízí řada místních výrobců i restaurací.

NAŠE TIPY: domácí vařené pivo, víno z moravských vinic, kombinace tvarůžků s dobrou klobásou.

Poznámka: Pokud jedeš na kole, vydáváš energii, tak jez a pij do sytosti. Nepřibereš!!!

Olomoucké tvarůžky – Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli, kdy se poprvé objevily na jídelníčku. I nejstarší zprávy je uvádějí jako běžné jídlo, jak Kuxova zmínka z roku 1452, tak soupis pozůstalosti z Olomouce z roku 1583, kde se poprvé objevuje pojmenování tvarůžky. Olomoucké trhy, anebo olomoučtí obchodníci pak doplnili název na olomoucké tvarůžky, i když velká většina se vyráběla v okolních obcích jako „selské tvarůžky“. Kde najdete muzeum a prodejnu? V Lošticích.

Pivovar Chomout – Moderní styl pivovaru v kontrastu s neotřelým designem hostince je zasazený do příjemné atmosféry bývalého selského stavení. U nás najdete na čepu vždy 4 – 6 druhů nefiltrovaných nepasterovaných piv různých pivních stylů. V hostinci vaříme denní menu i kulinářské speciality sladěné s aktuální nabídkou piv. Prostorná zahrádka a nekuřácký interiér vytváří vhodné prostředí pro cyklisty a rodiny s dětmi. Po domluvě je možná komentovaná prohlídka pivovaru.

Hospůdky podél Baťova kanálu a podél Moravy Otrokovice, Napajedla, Spytihněv, Babice, Uherské Hradiště, Kostelany, Kunovice, Ostrožská Nová Ves, Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou. S nadsázkou lze říci, že co tři kilometry, tak to kouzelná „občerstvovačka.“ V tomto koridoru jistě nezemřete hlady a žízní.

Sklepní ulička v Petrově – Vinné sklepy v Plžích jsou připomínány již v 15. století, v pozdějších dobách podzemní „plže“ sloužily nejen k ukládání vína, ale i jako úkryt před válečnými útrapami. Lokalita, jejíž název je odvozen od tvaru sklepů vyhloubených v poddajné žluté hlíně a zpevněných kamennou valenou klenbou, vznikala pravděpodobně zároveň s výsadbou vinic.

To co o Moravské stezce možná nevíte: „Kde se pivo vaří, tam se dobře daří“.

Moravská stezka je opravdu stezkou zážitků. Na Slovácku si přijdou na své milovníci vín, ale ti, co mají rádi pivo si také přijdou na své. Připravili jsme pro vás seznam pivovarů (většinou malých), kde může ochutnat tento lahodný mok. Samozřejmě během jízdy nealkoholický a po skončení etapy …

 1 Minipivovar Jeseník Otakara Březiny 1369/2B Jeseník www.minipivovarjesenik.cz
2 Minipivovar Kolštejn Branná 56 Branná www.pivovarkolstejn.cz
3 Pivovar Holba Hanušovice Pivovarská 261 Hanušovice www.holba.cz
4 Pivovar Litovel Palackého 934 Litovel www.litovel.cz
 5 Pivovárek Melichárek 1.Máje 21/10 Horka nad Moravou www.pivovarekmelicharek.cz
 6 Pivovar a hostinec Chomout Dalimilova 18/92 Olomouc – Chomoutov www.pivochomout.cz
 7 Svatováclavský pivovar Mariánská 4 Olomouc www.svatovaclavsky-pivovar.cz
 8 Hostinský pivovar Moritz Nešverova 2 Olomouc www.hostinec-moritz.cz
 9 Pivovar restaurace Černý Orel Velké náměstí 24 Kroměříž www.cerny-orel.eu
 10 Selský pivovárek v Kroměříži Havlíčkova 2787 Kroměříž www.selsky-pivovarek.cz
11 Minipivovar Zlínský švec Švermova 101 Zlín – Malenovice www.zlinskysvec.cz
 12 Rodinný minipivovar Syrovar Syrovín 31 Těmice www.syrovar.cz
13 Minipivovar Bzenec Partyzánská 1012 Bzenec www.knezihora.cz
14 Minipivovar Ratíškovice Vítězná 1220 Ratíškovice www.namlyne.com
15 Minipivovar Kunc Hodonín Národní třída 10/264 Hodonín www.minipivovarkunc.cz
16 Minipivovar Mazák Hlavní 382 Dolní Bojanovice www.pivovarmazak.cz
17 Pivovar Moravský Žižkov Chalúpky 485 Moravský Žižkov www.pivovar.in
18 Zámecký pivovar Břeclav Pod Zámkem 625/8 Břeclav www.pivovarbreclav.cz

Foto: CzechTourism, autor: Štěpán Vrzala