Morava je kolébkou české historie. Od prvního osídlení Moravské pánve až po průmyslovou historii Baťovského regionu – na kole budete mít možnost nahlédnout do historie dlouhé 40 000 let.

Při cestování po Moravské stezce během pouhých šesti dnů poznáte velký kus Moravy. Navštívit můžete desítky turistických zajímavostí – historických měst, hradů, zámků, muzeí, zoologických zahrad či památek UNESCO, projet na Baťově plavebním kanále, ochutnat víno od místních vinařů, poznat kulturu zdejších lidí…

V panonské nížině se začala psát slovanská historie Velké Moravy. Za návštěvu pro milovníky historie určitě stojí Slovanské hradiště v Mikulčicích, majestátní poutní Velehrad, nebo památník Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Jen pár kilometrů odsud narazíte na živou památku dávné historie – archeoskanzen v Modré u Velehradu, který žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem.

Skutečnou perlou jižní Moravy je Lednicko-valtický areál, který je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Rod Lichtenštejnů tu vytvořil řadu skvostných staveb i rozsáhlých zahrad.

Zlín nabídne množství průmyslových památek, určitě se vyplatí Obuvnické muzeum nebo Baťův mrakodrap či obytná čtvrť pro zaměstnance bývalých Baťových závodů.

Jen o pár kilometrů dále na sever se v Kroměříži projdete Květnou zahradou, která především v létě nabízí soulad barev a ornamentů vytvořených na květinových záhonech, ale třeba i přírodní bludiště.

Množství památek nabídne také Olomouc, která je sídlem Zajímavostí je orloj na Horním náměstí vyzdobený v duchu socialistického realismu postavami kopáče, pekaře, úředníka, volejbalistky a dalších profesí.

Vodní tvrz Jeseník je středem pozornosti nejen četných tuzemských i zahraničních turistů, ale i lázeňských pacientů – Priessnitzovy lázně si získaly mezinárodní věhlas a v Jeseníku tak můžete kromě příjemných procedur navštívit také muzeum lázeňství.

Odkazy na další turistické zajímavosti najdete u popisu trasy.