Facebook moravská stezka Instagram moravská stezka

Dub nad Moravou

Dub nad Moravou

Městys na trase Moravské stezky láká k zastavení a rozjímání u monumentálního poutního kostela Očišťování Panny Marie.

Dub nad Moravou leží na křižovatce hlavních dopravních tras. Kříží se tu cesty z Přerova do Prostějova a z Olomouce do Tovačova a kroměříže. Městysem prochází také naše stezka. Malebné náměstíčko se sousoším svatého Floriana láká k zastavení. Najdete tu informační tabuli s mapou a můžete si tak prohlédnout plánovanou trasu. Na náměstí najdete cukrárnu, kde se můžete občerstvit. 

Z náměstí je jen pár kroků k poutnímu kostelu Očišťování Panny Marie. Ten je nejvýznamnější památkou Dubu a také zdaleka viditelnou dominantou celého okolí. Barokní pochází z 1. poloviny 18. století. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky. 

Dobu vzniku prvního kostela, který v Dubu stával, nelze přesně stanovit. Jistě se zde však nacházel už před rokem 1297. Kolem roku 1470 byl na místě původního kostela vystavěn nový, o sto let později získal věž a zřejmě byl částečně přestavěn. V roce 1727 se do kostela dostal dřevoryt lidového umělce – tzv. černá byzantská Madona s žehnajícím děťátkem a zářícím sluncem i měsícem. Traduje se, že mnoha lidem přinesla uzdravení, což je zaneseno i v protokolech komise sestavené olomouckých biskupem. Zprávy o zázračných uzdraveních přitahovaly do Dubu mnoho poutníků, což vedlo k výstavbě nového chrámu.

Stavba proběhla podle návrhu Pavla Malnovského ze Slavkova, nejprve ji vedl František Benedikt Klíčník, poté Jiří Klíčník. V roce 1756 byl poutní chrám vysvěcen. Varhany z 18. století pocházejí od významného brněnského varhanáře Jan Výmoly, patří k několika málo dochovaným barokním nástrojům.

Oblíbená je tradiční Dubská pouť, která se koná každý rok v první neděli v září.

 

ETAPA 3 – DO HANÁCKÝCH ATHÉN Dub nad Moravou Města, obce
© 2025 Moravská stezka, z.s.. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje. | ondrejfirla.eu