Věstonická Venuše v Olomouci!
27. 11. - 08. 12. 2019
Nechce se Vám v tomto nepřívětivém počasí do přírody. Potom vyražte do Olomouckého Vlastivědného muzea!
Máte jedinečnou příležitost obdivovat nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě, jedno z nejvýznamnějších děl lovců mamutů.
Unikátní soška byla objevena v červenci roku 1925 v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Paleolitický nález uskutečnil tým archeologa Karla Absolona. Její objev vyvrátil dosavadní domněnku, že keramika nebyla v době paleolitu ještě známa. Výsledky analýz potvrdily, že plastika je z jemné hlíny smíchané s vodou. Jsou v ní také malá bílá zrníčka, což může být vysrážený vápenec nebo úlomky kostí.
V roce 2004 byla hodnota tohoto mimořádně cenného artefaktu starého téměř 30 tisíc let odhadnuta na 40 milionů dolarů.
Olomoucká výstava je dále doplněna o sbírkové předměty z fondu archeologie Vlastivědného muzea v Olomouci. Vyjma archeologických nálezů budou vystaveny kosti tehdejších zvířat z fondu paleontologie a také figurína pravěkého člověka i mamutího mláděte.
Celá výstava probíhající v Handkeho sále a částečně také na chodbě před ním se věnuje zejména dvěma nalezištím, a to Předmostí u Přerova a Dolním Věstonicím. Návštěvníci si mohou sošku prohlédnout během rozšířené otevírací doby Vlastivědného muzea v Olomouci, a to pondělí až pátek od 10:00 do 20:00 hodin a o víkendech dokonce již od 8:00 do 20:00 hodin.
Více na: www.vmo.cz