the entire innovative blend amazing quality and delightful good looks may possibly be the manifestation of try this reddit.best swiss rolex day date m128238 0011 36mm unisex automatic heirloom and therefore provide downward the exact significance of your respective old school swiss the watchmaking arena.
Facebook moravská stezka Instagram moravská stezka

ETAPA 1 - KRAJINOU JESENÍKŮ

Celková délka této etapy je 79,8 km. Cyklistické putování zahájíme v malebné hraniční obci Mikulovice – můžete se tam dopravit vlakem z Jeseníka, kam vedou přímá vlaková spojení z Brna, Olomouce, Zábřehu na Moravě či Krnova. V Mikulovicích si prohlédněte nejmonumentálnější církevní stavbu na Jesenicku – kostel sv. Mikuláše. Mírným stoupáním se vypravte po stezce do Písečné a přes Českou Ves do Jeseníka. V Písečné si můžete udělat výlet po modré turistické značce k jeskyním Na Špičáku. V České Vsi doporučujeme vyhlídku na Čertových kamenech, ke které vede modře značená turistická trasa.

V Jeseníku můžeme navštívit vodní tvrz, ve které sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka s atraktivními muzejními expozicemi (Spirála času Země, čarodějnické procesy). Po prohlídce muzea se vypravíme na cestu. Cyklotrasa č. 53 vede přes obce Lipová-lázně a Horní Lipová, částečně po místních komunikacích a částečně po silnici II. třídy. Na Ramzovou, nejvyšší bod celé Moravské stezky (763 m n. m.), nás čeká poměrně výrazné stoupání. Pokud se ho chceme vyvarovat nebo cestujeme-li s dětmi, doporučujeme začít první etapu právě zde. V Ramzové zastavují všechny vlaky včetně rychlíků. Z Ramzovského sedla pokračujeme do Ostružné. Na obzoru nás upoutají vysoké stožáry větrných elektráren, my však odbočujeme vlevo a dál pokračujeme po místní komunikaci. Přijíždíme do Branné, kde rozhodně stojí za návštěvu hrad a zámek Kolštejn, který ční na vysokém skalním ostrohu nad říčkou.

Z Branné se vydáme po silničkách III. třídy přes malebné obce Vikantice a Habartice s výhledem na masiv Králického Sněžníku. Přijíždíme do městečka Hanušovice, kde si můžeme prohlédnout Pivovarské muzeum. Od Hanušovic budeme na naši cestě sledovat řeku Moravu, cyklotrasa je dále vedena pod číslem 51. Přes Bohdíkov, Rudu nad Moravou a Bohutín se dostáváme do Bludova, který je známý díky termálním lázním. Odtud můžeme pokračovat do Šumperka (a) nebo Zábřehu (b), kde se ubytujeme v jednom z doporučených penzionů.

a) Rozhodneme-li se pro první variantu, tak se vydáme od bludovského kostela ulicí K Zámečku. Po 1,3 km se k nám připojí modrá turistická značka, kterou budeme následovat až do Šumperka. Významné historické město nám nabídne nejen řadu ubytovacích a stravovacích možností, ale může se pochlubit i řadou pamětihodností. Navštívit zde můžeme Vlastivědné muzeum, porozhlédnout se z radniční věže, zdolat nedaleký vrchol Háj s rozhlednou či se projít na Městské skály. Ve vikýřovicích u Šumperka potěší nadšence Muzeum silnic. Dozvíte se tam plno informací o stezkách, silnicích, mostech a jejich stavbě. V nedalekém Rapotíně stojí za návštěvu ZOOpark a muzeum veteránů. Zpět na Moravskou stezku se dostaneme nejlépe po cyklotrasách č. 6187 a 6114 – napojíme se na ně v Sudkově. Tento okruh má délku 12,4 km.

b) Pokud jako místo noclehu zvolíme Zábřeh, budeme z Bludova nadále sledovat cyklotrasu č. 51. Po sedmi kilometrech jízdy odbočíme vpravo na cyklotrasu č. 6232, která nás přivede až do Zábřehu, rodiště známého cestovatele Eskyma Welzla. Nedaleko Zábřehu stojí za projížďku drážní stezka – cyklostezka na tělese zrušené železniční trati s malým železničním skanzenem. Odbočka má délku 5,8km.

ČD Bike

Doporučené nástupní místo na Moravskou stezku: Žst Mikulovice, trať č. 292, Šumperk – Krnov

Pokud nemáte rádi kopce, můžete vyrazit až z Ramzové – převýšení za vás vyřeší vlak. Pokud by vás přepadla únava nebo špatné počasí, trať č. 292 prakticky kopíruje Moravskou stezku. Nestrhejte se, nastupte do vlaku a přibližte se k cíli své cesty.

Další inspiraci k návštěvě zajímavých míst na trase najdete v záložce Turistické cíle.

 


Mikulovice Hradec - Nová Ves Písečná Česká Ves Jeseník Lipová lázně Ostružná Branná Vikantice Jindřichov Hanušovice Bohdíkov Ruda nad Moravou Olšany Bohutín Chromeč Bludov Šumperk Sudkov Postřelmov Lesnice Zábřeh Vodní tvrz Jeseník Priessnitzovy léčebné lázně ZOOpark Rapotín
© 2024 Moravská stezka, z.s.. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje. | ondrejfirla.eu