Facebook moravská stezka Instagram moravská stezka

ETAPA 2 – LITOVELSKÝM POMORAVÍM

Celková délka druhé etapy je 55,3 km. Druhá etapa naší trasy bude z převážné části procházet chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví, která má za cíl ochranu přirozeného meandrujícího toku řeky Moravy a okolních lužních lesů. Litovelské Pomoraví patří mezi jedinečné evropské oblasti, místní mokřady jsou chráněny Ramsarskou úmluvou. Rostou zde vzácné druhy rostlin a významný je rovněž výskyt ptactva.

Etapu zahájíme v Šumperku (a) nebo Zábřehu (b), které jsou posledními městy první etapy. Po napojení na Moravskou stezku budeme pokračovat směrem na Mohelnici. V obci Leština se nám naskytne možnost odbočky do Úsova. Pokud využijeme této možnosti, budeme sledovat cyklotrasu č. 6026. V Úsově můžeme navštívit zámek (původně gotický hrad), ve kterém sídlí lovecko-lesnické muzeum. Z Úsova dále pojedeme po cyklotrasách č. 6026 a 6051, až se napojíme opět na Moravskou stezku. D0lka této trasy je 21,7 km.

Samotná Moravská stezka je vedena kolem písníků (přírodní koupaliště) do Mohelnice. V Moravičanech můžeme doporučit odbočku do Loštic po cyklotrase č. 6036, kde k návštěvě zve Muzeum olomouckých tvarůžků. Z Loštic budeme sledovat  cyklotrasu č. 6204 do Bílé Lhoty, jejíž hlavní atraktivitou je arboretum(chráněné jako národní přírodní památka). Po prohlídce této přírodní zajímavosti budeme pokračovat po silnici do Mladče. 

Pokud se rozhodneme návštěvu Loštic vynechat, pojedeme z Moravičan do Mladče, kde se můžeme zahloubat do podzemí Mladečských jeskyní nebo se vydat na procházku na tajemný vápencový vrch Třesín (národní přírodní památka). Z Mladče se přesuneme do Litovle, centra CHKO. Město nabízí příjemnou procházku po historickém centru.

Na naší další cestě se zanoříme do nitra chráněné krajinné oblasti, projíždět budeme nejcennějšími částmi lužních lesů – národní přírodní rezervací Ramena řeky Moravy. Po cestě budeme míjet celou řadu památných stromů. Přes Lhotu nad Moravou a Hynkov se dostaneme až do Horky nad Moravou se známým environmentálním centrem Sluňákov s nabídkou levného ubytování.

Z Horky nad Moravou budeme projíždět kolem písníku Poděbrady (přírodní koupaliště) až do hanácké metropole Olomouce s nespočtem pamětihodností, velkými možnostmi kulturního a sportovního vyžití, ubytování a stravování. Za prohlídku stojí historické jádro – druhá největší městská památková rezervace v ČR s množstvím muzeí (Vlastivědné muzeum, Muzeum umění, Arcidiecézní muzeum) a církevních památek (katedrála sv. Václava, kostel sv. Mořice, kostel. sv. Michala). Barokní sloup Nejsvětější Trojice, zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, dominuje Hornímu náměstí, kde můžete také obdivovat původně gotickou, později renesančně upravenou radnici a raritní orloj.

Za krásami města  můžete vyrazit na kole po Poznávací trase (cca 9,2 km), která je vhodná  i pro rodiny s dětmi. Trasa začíná i končí na Horním náměstí. Obdivovat můžete radnici s orlojemSloup Nejsvětější TrojiceArionovu kašnuKorunní pevnůstkuBotanickou zahradu ad. Pokud se chcete nechat vést a dozvědět se i spoustu zajímavostí o památkách, můžete využít prohlídek města Olomouc na kole s průvodcem.

V okolí Olomouce doporučujeme navštívit ZOO Svatý Kopeček anebo se projet po nové cyklostezce Hvězdná do Šternberka (hrad, Expozice času).

ČD Bike

Doporučené nástupní místo na Moravskou stezku: Žst. Zábřeh na Moravě, trať č. 270 Česká Třebová – Bohumín.

Pokud máte děti, anebo nechcete jet po silnicích, doporučujeme za nástupní místo žst. Červenku (trať č. 270 Česká Třebová – Bohumín). Z Červenky máte jen 2 km do Litovle, odkud můžete jet do Mladečských jeskyní, kde můžete začít tuto etapu.

Další inspiraci k návštěvě zajímavých míst na trase najdete v záložce Turistické cíle.

 


Leština Hrabová Dubicko Police Úsov Bohuslavice Třeština Stavenice Mohelnice Moravičany Loštice Palonín Bílá lhota Mladeč Litovel Střeň Náklo Příkazy Horka nad Moravou Křelov - Břuchotín Olomouc Hlušovice Bohuňovice Štarnov Šternberk Arcibiskupský palác Kostel sv. Mořice
© 2024 Moravská stezka, z.s.. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje. | ondrejfirla.eu