Facebook moravská stezka Instagram moravská stezka

ETAPA 5 – UHERSKÉ HRADIŠTĚ - HODONÍN

Celková délka páté etapy je 44 km. Z posledního města čtvrté etapy Uherského Hradiště se vydáme do Kunovic, kde můžeme navštívit Letecké muzeum. Kdo nechce projíždět městem a nevadí mu, že se tak vyhne Kunovicím, může vyrazit směrem na Kostelany a na stezku se zase napojit v Ostrožské Nové Vsi. kde budeme projíždět areálem místních sirnatých lázní. Dominantou Uherského Ostrohu je renesanční zámek s arkádovým nádvořím. Zámek nabízí prohlídkovou trasu s výstupem na věž, dále je možné si prohlédnout galerii či sestoupit do podzemí zámku – do expozice Křišťálová jeskyně.

V zámku sídlí také městský úřad, knihovna a informační centrum. Další průjezdním bodem na naší trase bude město Veselí nad Moravou. Nejzajímavějším objektem ve městě je hvězdárna, která má otevřeno denně. Je zde rovněž přístaviště Baťova kanálu a městské muzeum. Naopak zdejší zámek chátrá a není veřejnosti přístupný.

Za delší zastávku stojí město Strážnice, které nabízí celou řadu zajímavostí. Ozdobou města je zámek (původně vodní hrad založený ve 13. století) s rozsáhlým parkem. Opomenout rozhodně nelze strážnický skanzen – muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Expozice seznamují návštěvníka se způsobem života v horských i nížinných oblastech Slovácka. Další pamětihodností města je Průžkův mlýn – expozice mlynářství. Ve městě se zachovaly také městské brány ze 2. pol. 16. století. Zchladit a občerstvit se můžete v některém z vinných sklípků v okolních vesnicích. Na Strážnicku můžete strávit noc anebo se přesunout do „města ropy“, Hodonína.

Hodonín je průmyslovým městem, sídlem ropného průmyslu. Více o dobývání ropy na Moravě je možné se dozvědět v Muzeu naftového dobývání a geologie. Hodonín je však také rodným městem prvního československého prezidenta – a právem je mu věnována celá expozice v městském Masarykově muzeu, které sídlí v budově zámku. V Hodoníně nalezneme také zoologickou zahradu, která se může pochlubit například chovem vzácného tygra ussurijského.

ČD Bike

Doporučené nástupní místo na Moravskou stezku: Žst. Staré Město u Uherského Hradiště (trať č. 330 Přerov – Břeclav).

V případě únavy můžete kdykoliv dojet k nejbližší železniční zastávce, neboť trať č. 343 Kunovice – Veselí nad Moravou kopíruje Moravskou stezku.

Další inspiraci k návštěvě zajímavých míst na trase najdete v záložce Turistické cíle.

 


Kostelany nad Moravou Nedakonice Kunovice Ostrožská Nová Ves Uherský Ostroh Vnorovy Ratíškovice Strážnice Petrov Sudoměřice Rohatec Hodonín Veselí nad Moravou
© 2024 Moravská stezka, z.s.. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje. | ondrejfirla.eu