Facebook moravská stezka Instagram moravská stezka

ETAPA 3 – DO HANÁCKÝCH ATHÉN

Celková délka třetí etapy je 44,3 km. Třetí etapa nás provede z posledního města druhé etapy Olomouce krajinou úrodné Hané, přes historická městečka až do hanáckých Athén – města Kroměříže. Budeme sledovat cyklotrasu č. 47. Nejprve projedeme Smetanovy sady, poté pojedeme po nové cyklostezce na Schweitzerově ulici, kolem rybníku Hamrejz a přes místní část Nemilany. Přes obce Kožušany-Tážaly, Blatec a Charváty se dostaneme do Dubu nad Moravou s poutním chrámem Očišťování Panny Marie.

Za Dubem nás čeká atraktivní průjezd přímo „středem“ Hradeckého rybníka, není třeba se však bát namočení. Přijíždíme do Tovačova, městečka ležícího na soutoku Moravy a Bečvy. Pozornost si zaslouží renesanční zámek s 96 metrů vysokou Spanilou věží. Pokračujeme přes zachovalý lužní les (část je chráněna jako NPR Zástudančí) až do Chropyně. Také zde můžeme navštívit malebný zámek, který je spojen s legendárním hanáckým králem Ječmínkem. V sousedství zámku se rozprostírá Zámecký rybník, který je chráněn jako národní přírodní památka.

Cílem třetí etapy naší cesty je město přezdívané hanácké Athény – Kroměříž. Dominantou města je Arcibiskupský zámek, který je společně spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. K procházce kromě již zmíněných zahrad lákají také uličky zdejší městské památkové rezervace. Poznání návštěvníků rozšíří Muzeum Kroměřížska či Biskupská mincovna. V Kroměříži je celá řada ubytovacích a stravovacích zařízení, levné ubytování nabízí dva cyklokempy.

ČD Bike

Doporučené nástupní místo na Moravskou stezku: Žst. Olomouc hl. nádraží, trať č. 270 Česká Třebová – Bohumín.

Pokud máte malé děti, doporučujeme za nástupní místo žst. Hulín (trať č. 330 Přerov – Břeclav). Z Hulína pojedete jen 6 km po cyklotrase č.5033 do Kroměříže, odkud začíná „cyklistická dálnice“ až do Vnorov.

Další inspiraci k návštěvě zajímavých míst na trase najdete v záložce Turistické cíle.

 


Kožušany - Tážaly Blatec Charváty Dub nad Moravou Věrovany Tovačov Oplocany Lobodice Záříčí Chropyně Kroměříž
© 2024 Moravská stezka, z.s.. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje. | ondrejfirla.eu